CARE ONLINE 

UBEZPIECZENIA ZDROWOTNE DLA POLAKÓW W NIEMCZECH

+49 2171 7769612

Rodzaje ubezpieczeń dla Polaków w Niemczech 

Poznaj niemieckie ubezpieczenia zdrowotne

 

Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w Niemczech? Od kiedy takie ubezpieczenie obowiązuje? Jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem dla członków rodziny? Dowiesz się z poniższego niezbędnika dla Polaków planujących pobyt w Niemczech.

 

W zakresie ubezpieczeń przede wszystkim wiedzieć powinniśmy, że ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędne każdej osobie, która przebywa na terenie Niemiec. Ustawa działająca od 2009 i zobowiązująca wszystkich mieszkańców Niemiec do posiadania ubezpieczenia dotyczy także Polaków tam mieszkających. Osoby, które unikają płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne muszą się liczyć z konsekwencjami tak finansowymi jak i prawnymi tej decyzji. Brak ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech grozi delegalizacją naszego pobytu oraz wysokimi kosztami leczenia, które należy ponosić z własnej kieszeni w przypadku choroby. O ubezpieczenie w Niemczech trzeba postarać się samemu. Jeżeli zawarcie ubezpieczenia ma miejsce później niż w przeciągu miesiąca od momentu obowiązku jego zawarcia, cudzoziemcy są zobowiązani do uregulowania zaległych składek zgodnie z §193 VVG.

Przebywając w Niemczech turystycznie możemy korzystać z ubezpieczenia ZUS na zasadzie karty EKUZ lub opcjonalnie wykupić dobrowolne ubezpieczenie w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Niemiecki system opieki zdrowotnej odróżnia od innych europejskich cecha szczególna, jaką jest jego dualność. Oznacza to, że w Niemczech istnieje możliwość na równych prawach korzystania z systemu prywatnego (PKV) i ustawowego (GKV) ubezpieczenia zdrowotnego.

 

 

Polski przedsiębiorca w Niemczech a ubezpieczenie

 

Odmiennie od ubezpieczenia zdrowotnego pracownika na umowę o pracę, w przypadku właściciela firmy to ona sam jest odpowiedzialny za zawarcie umowy ubezpieczeniowej i opłacanie składek. Polski przedsiębiorca może wybrać spośród 2 rodzajów ubezpieczenia:

- państwowego  (ustawowego)

- prywatnego

Właściciel firmy ma obowiązek opłacania ubezpieczenia zdrowotnego i opiekuńczego. To, jaka jest jego składka, uzależnione jest od indywidualnych wyliczeń ubezpieczyciela. Średnio waha się ona od 30 do 200 € miesięcznie, a wpływ na nią mają:

- w przypadku ubezpieczenia państwowego - dochód - składka uzależniona od jego wysokości obliczana procentowo

- w przypadku ubezpieczenia prywatnego składkę ustala się w oparciu o stan zdrowia ubezpieczanego, stan cywilny, wiek oraz wkład własny.

Należy z pełną mocą podkreślić, że płacenie ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech nie da się ominąć. Ze składek nie zwalniają żadne zaświadczenia z polskiego ZUS-u o niezaleganiu ze składkami.

Dodatkowy wydatek na dodatkowe ubezpieczenie - czy warto?

Wydawałoby się, że jeżeli płacisz składki na ubezpieczenie ustawowe lub masz kartę EKUZ to jesteś wystarczająco zabezpieczony i masz pełen dostęp do niemieckiej opieki zdrowotnej. Nic bardziej mylnego. Dzięki tym ubezpieczeniom masz możliwość korzystania z niemieckiej służby zdrowia ale na warunkach identycznych, jakie mają zapewnione obywatele Niemiec, a więc:

- dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, szpitala, leków

- profilaktyka stomatologiczna

- rehabilitacja i fizjoterapia

Ale musimy pamiętać, że:

- za leki musimy dopłacić,

- za pobyt w szpitalu musimy dopłacić 10 €/dzień

- na wizytę u specjalisty będziemy czekać tak samo długo jak w Polsce

- za transport chorego do Polski musimy zapłacić z własnej kieszeni

Wszystkie te dodatkowe koszty możesz ominąć dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i nie będziesz musiał dopłacać już ani grosza. Jak to możliwe?

Wykupując prywatną polisę ubezpieczeniową to my sami ustalamy jej zakres i świadczenia, jakie chcemy żeby nią były objęte. Dzięki temu nie będziemy musieli już dopłacać z własnej kieszeni ani 1 € gdy będziemy musieli korzystać z pomocy medycznej.

Czy ubezpieczenie zdrowotne to tylko koszt?

Ubezpieczenie to oszczędność

Jeżeli posiadasz wykupione w Niemczech ubezpieczenie to prawdopodobnie oszczędzasz setki a może tysiące € rocznie. Nie masz ubezpieczenia? Ryzykujesz wydatki na opiekę medyczną z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie to pewność i spokój

Kiedy masz ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech masz pewność, że nie będziesz płacić za leczenie nic więcej niż to co zapłaciłeś w składce. Już od 1 € dziennie możesz dzięki ubezpieczeniu w euroKV zapewnić sobie spokój i dostęp do niemieckiej służby zdrowia.


Z kartą euroKV jesteś bezpieczny

 

Masz kartę euroKV, zaświadczającą o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech? A więc jesteś bezpieczny ! Nie musisz się obawiać o koszty swojego leczenia w Niemczech, które pokryje Twoja kasa chorych.

Porady ubezpieczeniowe online

Online przez Whatspp, Messengera czy mailowo - konsultanci Care-online udzielają bezpłatnych porad, związanych z ubezpieczeniami w Niemczech dla Polaków, Skorzystaj już dziś z możliwości poszerzenia swojej wiedzy. 

Wysokość składek na ubezpieczenie dla gewerbe

01

Ubezpieczenie dla budowlanki składki

Wysokość składki w prywatnej kasie chorych w Niemczech nie jest uzależniona od wysokości osiąganych przez nas dochodów, lecz od zakresu polisy i wybranych jej elementów. Duże znaczenie ma w ustalaniu składki ubezpieczeniowej nasz wiek i stan zdrowia, ale decydujące są jednak elementy ubezpieczenia, jakie chcemy by posiadała polisa.

Zwróćmy uwagę by polisa nie była ustalona na mniej niż 20 tysięcy € kwoty gwarancyjnej i koniecznie opłacała ewentualny transport chorego do kraju. Jest to element, którego nie pokrywa żadne ubezpieczenie: ani ustawowe, ani karta EKUZ. A ten element może kosztować nas naprawdę drogo. Bywa, że konieczny transport samolotowy – transport medyczny dla chorego z Niemiec do Polski to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy €.

02

Ubezpieczenie dla opiekunki składki

Ubezpieczenie dla opiekunki seniora w Niemczech wcale nie musi być drogie. Czy wiesz, że w euroKV możesz dostać ubezpieczenie zdrowotne już od 1 € dziennie. 

 

Co otrzymujesz w zamian?

dostęp do wysokiej klasy specjalistów bez długiego oczekiwania, komfortowe warunki leczenia w porównaniu z państwową służbą zdrowia

możliwość zwrotu części składek w przypadku gdy nie korzystaliśmy z usług służby zdrowia w ubiegłym roku

 

W przypadku prywatnego ubezpieczenia w Niemczech składki ustalane są indywidualnie na podstawie wieku, płci, stanu zdrowia i zakresu ubezpieczenia, co powoduje, że mogą się okazać niższe niż w państwowej kasie chorych Koszty leczenia są refundowane, tzn. otrzymany w gabinecie lekarskim rachunek przekazuje się firmie ubezpieczeniowej.

03

Ubezpieczenie dla studentów

W pierwszej kolejności wybierając się do Niemiec zatroszczmy się o to podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Będzie ono niezbędne by móc korzystać z opieki zdrowotnej w przypadku choroby czy wypadku bez ponoszenia dodatkowych opłat czyli podobnie jak w przypadku ubezpieczenia polskiego w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Jakie mamy możliwości ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech?

Wszystko zależy od celu naszej podróży i długości pobytu w Niemczech. Jeżeli masz zamiar studiować to koniecznie wyrób przed wyjazdem kartę EKUZ (Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego). Kartę tę możesz wyrobić w polskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia bezpłatnie, oczywiście pod warunkiem, że płacisz stale składki ubezpieczeniowe.

-  EKUZ to dowód ubezpieczenia w NFZ, stosowany w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA)

- EKUZ wydawany przez NFZ to plastikowa karta, wielkości bankomatowej, bez zdjęcia

- EKUZ wystawiany jest na każdego ubezpieczonego z osobna, także na dziecko

- EKUZ jest bezpłatny

 

EKUZ uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnejstudentów

- w sytuacji nagłej

- w zakresie niezbędnym z przyczyn medycznych,

-  tylko w placówkach mających umowę z tamtejszą kasą chorych (odpowiednikiem NFZ)

 - na zasadach obowiązujących obywateli Niemiec

 

Zazwyczaj EKUZ nie wystarcza by pokryć wszystkie koszty leczenia.

Studencie !

pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu już od 1 € dziennie.

 


Ubezpieczenie europejskie 

 

EUKV (niem. europäische Krankenversicherung) czyli ubezpieczenie „europejskie”

 

To, co nazywamy ubezpieczenie europejskim w Niemczech jest to ubezpieczenie nabywane w zagranicznej kasie chorych w stosunku do Niemiec. Jest to opcja dodatkowa ubezpieczenia dla osób, które nie mają prawa do nabycia ubezpieczenia określonego ustawą o ubezpieczeniach w Niemczech czyli ustawowego (GKV) lub prywatnego spełniającego warunki ustawy o ubezpieczeniach społecznych (PKV) oraz przebywające w Niemczech ponad 5 lat ( niespełniającej warunków korzystania z ubezpieczenia turystycznego (RKV).

 

Zakres ubezpieczenia europejskiego jest ograniczony w stosunku do ustawowego czy prywatnego jednakże stanowi dobrą alternatywę dla osób, które pozostają bez prawa do podstawowych ubezpieczeń i pomimo ograniczonego zakresu są godne polecenia.

Zalety ubezpieczenia europejskiego

-   niskie składki

-  wysokość składki ustalana indywidualnie zależnie od zakresu polisy

-   szeroka dostępność ubezpieczenia

- w pewnych sytuacjach to jedyna możliwość pozyskania obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech

Wady ubezpieczenia europejskiego

- gorsze niż dostępne w ustawowym lub prywatnym standardowym ubezpieczeniu zakresy polisy

-  wykluczenie wszystkich zaistniałych chorób i zdarzeń przed przystąpieniem do ubezpieczalni

-  nie spełnia ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym i opiekuńczym

-  składka rośnie wraz z wiekiem ubezpieczanej osoby

 

Pamiętaj ! Ubezpieczenie europejskie to ostateczność, warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o wykupieniu europejskiego ubezpieczenia.