CARE ONLINE 

UBEZPIECZENIA ZDROWOTNE DLA POLAKÓW W NIEMCZECH

+49 2171 7769612

Ubezpieczenie dla Polaka w Niemczech

Ubezpieczenie Polaka w Niemczech w zależności od celu i długości pobytu w DE

Tym, co decyduje o charakterze ubezpieczenia zdrowotnego podczas pobytu w Niemczech jest cel pobytu oraz jego długość.

Osoby przebywające w Niemczech w celach turystycznych mogą posługiwać się tylko ubezpieczeniem polskim - kartą EKUZ.  

 

W przypadku gdy przyjeżdżamy do Niemiec w celach turystycznych lub w poszukiwaniu pracy do 3 miesięcy możemy korzystać z karty EKUZ wyrobionej przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiednim dla miejsca naszego zamieszkania w Polsce. Nawet jednak posiadając ubezpieczenie EKUZ radzimy dokupienie na czas poszukiwania pracy w Niemczech dodatkowego ubezpieczenia prywatnego. To zabezpieczy nas na wszelkie okoliczności związane z chorobą czy pobytem w szpitalu oraz ewentualnym transportem chorego do kraju, którego nie pokrywa ubezpieczenie EKUZ.

 

Jeżeli cel naszego pobytu od pierwszego dnia jest związany z działalnością zawodową lub prowadzeniem firmy mamy obowiązek posiadać niemieckie ubezpieczenie zdrowotne od momentu przekroczenia granicy. W tym przypadku karta EKUZ nie ma racji bytu i będziemy traktowani w przypadku kontroli jako osoby podlegające karom finansowym lub deportacji do kraju.

 

 

Jak założyć firmę na Amazon

w DE

 

Prowadzenie firmy handlowej w Niemczech szczególnie tej działającej na Amazon wiąże się z wieloma obowiązkami, które zwykle są nie tylko czaso ale i pracochłonne. Dlatego sięgnięcie po pomoc specjalistów od księgowości i podatków Carebiuro może być świetnym ułatwieniem i da Ci pewność, ze Twoje rozliczenia będą w jak najlepszym porządku.

Co oferuje Carebiuro w ramach obsługi sprzedawców Amazona/eBay:

► szczegółowa analiza dokumentów finansowych firmy sprzedającej na Amazon,

►  detaliczna prognoza dat rejestracji podatnika VAT na kolejnych rynkach sprzedaży - w momencie poszerzenia zasięgu sprzedaży na inne europejskie oprócz niemieckiego rynki,

►    przystępna i gwarantująca oszczędności interpretacja stawek VAT dla Twojej firmy,

►  rozliczenia z niemieckim urzędem finansowym,

►  regulowanie podatków do niemieckiego urzędu finansowego,

►  składanie deklaracji VAT,

► tłumaczenie dokumentów i korespondencji z Urzędem Finansowym;

► bieżące kontakty z urzędem finansowym i przygotowanie dokumentów w momencie ewentualnej kontroli podatkowej przez niemiecki urząd finansowy

Gdy Twoja sprzedaż będzie przynosić owoce pozwalające na myślenie o poszerzeniu rynków zbytu na inne kraje europejskie, Carebiuro wesprze Cię w kwestiach organizacyjnych i wyręczy Cię w obowiązkach:

► rejestracja VAT we wszystkich 28 państwach członkowskich UE,

► rejestracja VAT w krajach spoza UE,

► reprezentacja w sprawach podatkowych w lokalnych urzędach finansowych,

► sporządzanie i składanie deklaracji VAT,

► raportowanie do Intrastat

 

Ceny ubezpieczeń zdrowotnych w DE

Składki państwowe

Wysokość składek na ubezpieczenie państwowe w Niemczech jest uzależniona od wysokości naszych dochodów, stąd ich wysokość może sięgać nawet kilkuset € miesięcznie.

Składki prywatne

Alternatywą dla ubezpieczenia państwowego jest wykupienie niedrogiego ubezpieczenia prywatnego, które nie dość, że zapewnia kompleksowy dostęp do niemieckiej służby zdrowia w bardziej luksusowych warunkach, to jeszcze składki są o wiele niższe od tych w państwowej kasie chorych. 

Jak to możliwe? Składki na prywatne ubezpieczenie są obliczane według naszych preferencji - zależą od zakresu ubezpieczenia, naszego stanu zdrowia, aktywności zawodowej i osobistych upodobań, związanych z tym co chcemy zawrzeć w umowie ubezpieczenia.

Efektem jest, że Twoja składka w prywatnej kasie chorych może wynosić zaledwie 1 € dziennie.


Karta euroKV pierwsza pomoc w chorobie

 

Zachorujesz i pierwsze, czego potrzebujesz to być ubezpieczonym i powołać się u lekarza na to ubezpieczenie. Gdy nie masz ubezpieczenia płacisz za wizytę lekarską z własnej kieszeni. W przypadku, gdy jesteś ubezpieczony w euroKV, otrzymujesz kartę, którą prezentujesz u lekarza. Jest na niej numer polisy ubezpieczeniowej, która pozwoli nam na leczenie w ramach wykupionego ubezpieczenia.

Centrum informacji ubezpieczeniowych euroKV

Doradcy ubezpieczeniowi centrum informacji euroKV są do stałej Państwa dyspozycji. Jeżeli chcesz się skonsultować w zakresie przyszłego lub obecnego ubezpieczenia zdrowotnego, zadzwoń do nas, lub połącz się z nami przez WhatsApp. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi Klientami i nie zostawimy żadnego Twojego pytania bez odpowiedzi.

Zaległe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

01

Czy zawsze muszę uregulować zaległe składki ?

Konsekwencje braku ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech są różnorakie: od kar finansowych, przez kłopoty administracyjne czy niskie zaufanie do nas aż po deportację z terenu Niemiec do Polski z zakazem pracy. 

Brak ubezpieczenia może nas też wiele kosztować, jeżeli z czasem będziemy chcieli się ubezpieczyć. Wtedy bowiem trzeba nadpłacić pomniejszone zaległe składki, co dla wielu stanowi przeszkodę nie do pokonania. Punktem odniesienia jest czas, w którym powinniśmy być zgodnie z prawem ubezpieczeni. Po upływie czterech lat zaległe należności ulegają przedawnieniu, a opóźnienie zaczyna być naliczane po zakończeniu trwającego roku kalendarzowego.

Opłata za zwłokę w opłacaniu składek na ubezpieczenie wynosi 1 % zaległej kwoty miesięcznie, przy czym należy pamiętać, że jest ona zaokrąglana do 50 €. Kasy chorych w Niemczech czy to państwowe, czy prywatne nie mają litości jeśli chodzi o opóźnienie, które liczone jest już od pierwszego dnia, w którym składka miała zostać zapłacona. Nawet po latach możemy otrzymać wezwanie do uregulowania zaległych składek.

Nie mamy też prawa do korzystania z leczenia - lekarz, szpital, ośrodek rehabilitacyjny nie udzieli nam pomocy bezpłatnej ponad tę konieczną do uratowania nam życia.

02

Dostęp do leczenia w Niemczech bez ubezpieczenia

Choć niemiecki lekarz musi Ci udzielić pomocy ambulatoryjnej to na tym etapie kończy się Twoje leczenie bez ubezpieczenia. W przypadku gdy Twoje parametry życiowe są w normie i nie wymagasz hospitalizacji, nie otrzymasz żadnej pomocy medycznej ponad konieczną.

Nie wykupisz recepty, nie masz prawa skorzystać z leczenia szpitalnego, stomatolog – tylko pełnopłatne.

Czym to grozi? Utratą zdrowia, i natychmiastową utratą pracy gdy musisz wrócić do Polski na leczenie.

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne leczenie – może się okazać, że jego koszty przewyższą Twoje zarobki, a w przypadku konieczności transportu chorego do Polski możesz się zadłużyć na wiele lat. Niemiecka służba zdrowia jest jedną z najlepszych w Europie, lecz w ślad za jakością idą także koszty leczenia. Leczenie stomatologiczne – kilkaset €, zabieg szpitalny kilka tysięcy €, transport chorego do Polski – nawet kilkadziesiąt tysięcy €.

03

Uregulowania Amazon dla Polaków prowadzących gewerbe

Osoby chcące prowadzić działalność handlową za pośrednictwem platformy Amazon winny zapoznać się przed rozpoczęciem sprzedaży z ogólnymi zasadami, które pozwalają na legalną działalność.

Jeśli sprzedajesz towary przez internet do klientów w innych krajach UE za pomocą realizacji przez Amazon (FBA), wtedy musisz się prawdopodobnie zarejestrować jako podatnik VAT w krajach Twoich klientów. Póki co pomysł unijnych urzędników mocno wspierany przez przedsiębiorców wszystkich krajów członkowskich o utworzeniu jednolitego, obowiązującego na terenie każdego kraju numeru podatnika VAT UE pozostaje w sferze projektów.

W związku z tym każdy przedsiębiorca nawet prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą np. w Niemczech służącą sprzedaży na Amazon musi spełnić obowiązek rejestracji podatnika VAT w Niemczech. Podobnie gdy będziemy chcieli naszą sprzedaż prowadzić w każdym z kolejnych 27 państw Unii – obowiązuje nas rejestracja jako podatnika VAT w każdym kraju z osobna.


Podatki na Amazon w DE


Sposób rozliczenia podatku VAT od sprzedaży na Amazon, zależy od tego, z jakiego miejsca nasze produkty są wysyłane do nabywców.

Mamy tutaj dwie możliwości:


1. sprzedaż wysyłkową z Polski, czyli tzw. distance selling,


2. sprzedaż za pośrednictwem magazynów Amazon, czyli tzw. FBA.


W przypadku sprzedaży wysyłkowej tzn. sprzedaży towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami podatku od wartości dodane, jeżeli towary nie są nowymi środkami transportu oraz nie są montowane przez dostawcę na miejscu dostawy, możliwe jest opodatkowanie w miejscu rozpoczęcia dostawy, w ramach limitów określanych przez poszczególne państwa członkowskie UE.

Od 2015 roku są prowadzone próby z unifikacją VAT - jeden VAT na terenie całej Unii, ale w związku z tym, że póki co nie istnieje zunifikowany jeden numer VAT dla danej działalności na terenie całej Unii Europejskiej powinieneś zarejestrować się jako podatnik VAT w jednym z 28 państw Unii.