CARE ONLINE 

UBEZPIECZENIA ZDROWOTNE DLA POLAKÓW W NIEMCZECH

+49 2171 7769612

Firma jednoosobowa w Niemczech a ubezpieczenie

Ubezpieczenie w Care-online

dla firmy jednoosobowej w Niemczech

Planujesz prowadzenie jednoosobowej firmy tzw. gewerbe w Niemczech i zastanawiasz się, jakie obowiązki będą na Tobie ciążyć, podpowiadamy:

  1. regulowanie podatków do niemieckiego urzędu finansowego Finanzamt
  2. wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego dla właściciela firmy i cykliczne opłacanie składek na ubezpieczenie do niemieckiej kasy chorych

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech przez przedsiębiorcę jest kluczowe dla legalności prowadzenia przez niego działalności i pobytu w DE. W tej kwestii niemieckie prawo jest bardzo restrykcyjne. Regulują to odpowiednie ustawy:
§ 193 ust. 4 VVG mówi, że osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego, zgodnego z prawem niemieckim zostaną ukarane.

By zapobiec ponoszeniu kosztów leczenia z własnej kieszeni w Niemczech, możemy wybrać jedną z dwóch dróg zabezpieczenia – dostępne w Niemczech są dla cudzoziemców:

►   ubezpieczenie ustawowe

►   ubezpieczenie prywatne

Warunki korzystania z niemieckiej służby zdrowia są podobne, niemniej jednak warto podejść do ofert kas chorych indywidualnie i określić docelowo co jest dla nas najbardziej dogodne, na co zwracamy uwagę, jakie korzyści przyniesie nam wybrane ubezpieczenie.

Dlatego wybór odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego dla właściciela jednoosobowej firmy warto skonsultować z doradcą ubezpieczeniowym euroKV.

 

Obsługujemy ubezpieczenia w sposób nowoczesny ! do dyspozycji ubezpieczonego oddajemy:

►   plastikową kartę ubezpieczeniową do identyfikacji w trakcie korzystania z usług medycznych

►   aplikację na telefon

►   wszystkie taryfy bez dopłat

►   bezgotówkowe rozliczenia kosztów leczenia

►   płatność ubezpieczenia bez konieczności posiadania konta w DE – możliwy przelew z PL

Składka ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech tańsza niż w Polsce?

1 € dziennie za ubezpieczenie zdrowotne

z euroKV !

 

Niemieckie ubezpieczenie w Polsce

 

Wielu klientów Care-online zadaje nam bardzo istotne pytanie: czy pracując w Niemczech i mając tam wykupioną polisę ubezpieczeniową w DE mam prawo leczyć się w Polsce?

Otóż odpowiedź brzmi: tak.

Jest to prawo zagwarantowane międzynarodowymi ustawami, które zabezpieczają osoby posiadające ubezpieczenie w innym kraju Unii Europejskiej prawo do korzystania z usług podstawowej służby zdrowia w innym kraju członkowskim. Zatem polski pacjent może skorzystać z porady i badań udzielonych przez lekarza pierwszego kontaktu w Polsce, a także z usług specjalisty na podstawie skierowania lekarza rodzinnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach leczenia w Polsce z wykorzystaniem niemieckiego ubezpieczenia?

Zapraszamy na bezpłatne konsultacje online z doradcami Care-online.

Ubezpieczenie państwowe i prywatne w DE różnice

Ubezpieczenie ustawowe

Przystąpić do niego mogą osoby, które wcześniej regulowały cyklicznie składki na ubezpieczenie ZUS w Polsce a okres między zakończeniem ubezpieczenia w Polsce a rozpoczęciem ubezpieczenia w Niemczech jest nie dłuższy niż 3 miesiące. Jest to zatem pewnego rodzaju kontynuacja ubezpieczenia. Niemiecka kasa chorych samodzielnie sprawdzi status naszego ubezpieczenia w ZUS i wyda decyzję o możliwości przystąpienia do ustawowego ubezpieczenia.

A może lepsze prywatne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne wcale nie oznacza droższe ! Różnica w wysokości składek pomiędzy państwowym a prywatnym ubezpieczeniem może wynosić nawet kilkaset euro rocznie z korzyścią dla tego drugiego. O korzyściach wynikających z tanich ubezpieczeń dowiesz się więcej kontaktując się z doradcą Care-online.


Karta euroKV pomoc w chorobie w Niemczech

 

Gdy zachorujesz w Niemczech lub będziesz zmuszony skorzystać z leczenia szpitalnego, na pewno dużym ułatwieniem będzie dla Ciebie karta ubezpieczeniowa euroKV, dzięki której zostaniesz szybko obsłużony i nie będziesz musiał martwić się o poziom usług medycznych. Na karcie zapisane są wszystkie niezbędne dane do obsługi ubezpieczenia zdrowotnego wykupionego w euroKV.

Poradnictwo ubezpieczeniowe

Czy wiesz, że kontaktując się z doradcami Care-online możesz uzyskać wszelkie informacje związane z zagadnieniami związanymi z ubezpieczeniami w Niemczech zupełnie bezpłatnie i niezobowiązująco?

Nie będziemy Ci namawiać do wykupienia ubezpieczenia, naszym zadaniem jest edukacja Polaków w Niemczech w zakresie ubezpieczeń. A jeżeli uznasz, że potrzebne Ci jest ubezpieczenie zdrowotne, razem dokonamy analizy dostępnych ofert i wybierzemy to najbardziej pasujące do Twoich preferencji.

Podwójne ubezpieczenie w PL i DE

01

Gdzie płacić ubezpieczenie prowadząc firmę w Niemczech?

Czy prowadząc firmę w Niemczech możesz opłacać składki ubezpieczeniowe na ZUS i korzystać z niemieckiej służby zdrowia?A może trzeba płacić podwójne ubezpieczenie w Polsce ZUS i w Niemczech ustawowe lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Wyjaśniamy:

Gdy prowadzisz firmę w Niemczech, masz obowiązek tam wybrać kasę chorych, w której się zarejestrujesz i tylko w Niemczech płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma potrzeby, a wręcz jest zabronione opłacanie podwójnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech i w Polsce. 

Nie uzyskasz dzięki temu podwójnego zasiłku chorobowego, a stracisz tylko niepotrzebnie pieniądze na podwójne ubezpieczenie.

Prowadząc firmę w Niemczech masz dwie możliwości przystąpienia do niemieckiego systemu opieki medycznej:

►   za pośrednictwem państwowej kasy chorych

►   wykupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które da Ci pełen dostęp do leczenia i leków na tych samych zasadach co państwowe ubezpieczenie, lecz na o wiele wyższym poziomie 

02

Kiedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne wykupione w prywatnym towarzystwie ubezpieczeniowym jest zalecane w Niemczech w wielu sytuacjach:

►  turyści posługujący się kartą EKUZ,

►  studenci posługujący się kartą EKUZ,

►  osoby posiadające państwowe ubezpieczenie

Wiele osób zapewne zapyta po co jest potrzebne dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, czy jedno podstawowe nie wystarcza? Otóż podstawowe państwowe ubezpieczenie zdrowotne czy to wykupione w Niemczech, czy karta EKUZ ma wiele wad i jedną główną: nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z korzystaniem z niemieckiej służby zdrowia.

Czego nie pokrywa państwowe ubezpieczenie zdrowotne / karta EKUZ:

►  leczenia u specjalistów,

►  zaawansowanego leczenia stomatologicznego,

►  leczenia w prywatnych szpitalach,

►  transportu chorego do kraju,

►  transportu zwłok do kraju

O szczegółach ubezpieczenia dodatkowego dowiesz się w trakcie bezpłatnych konsultacji z doradcą Care-online.


03

Samodzielnie czy z pomocą agenta - jak się ubezpieczyć?

Rynek ubezpieczeniowy w Niemczech to wielka machina, na której sukces i zadowolenie pacjentów  pracują setki kas chorych tych prywatnych i państwowych.

Jak się w nich rozeznać, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla siebie, jak kontaktować się z przedstawicielami kas chorych, by wybrać umiejętnie to najbardziej dogodne dla nas ubezpieczenie – to zadanie naprawdę wymagające i zajmujące osobom niezwiązanym z rynkiem ubezpieczeń wiele czasu. Dodatkowo jeżeli dochodzi do tego słaba znajomość języka niemieckiego porównanie ofert i wybór tej docelowej może być zadaniem ponad siły. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradców ubezpieczeniowych Care-online, którzy specjalizują się w ubezpieczaniu Polaków w Niemczech.


Kary za brak ubezpieczenia w Niemczech

Zgodnie z ustawą § 193 ust. 4 VVG osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego są karane finansowo, a kary te nie należą do najniższych.

Za pierwsze sześć miesięcy kara równa jest wysokości miesięcznej składki, za każdy następny miesiąc kara to 1/6 składki miesięcznej ubezpieczenia.

Jeżeli jeszcze się nie ubezpieczyłeś w Niemczech, to zrób to jak najszybciej z dwóch powodów:

►  ubezpieczenie jest obowiązkowe,

►  unikniesz obowiązku opłaty zaległych składek, o których niemiecki fiskus nie zapomina

Oprócz braku dostępu do niemieckiej służby zdrowia – konieczności regulowania za wizyty, leczenie i recepty opłat z własnej kieszeni, a te potrafią być bardzo drogie – nawet idące w tysiące €, narażamy na konsekwencje finansowe także naszych bliskich, których moglibyśmy ubezpieczyć w ramach jednej umowy ubezpieczeniowej.

Deportacja z Niemiec do Polski jest równie częsta co kary finansowe nakładane na unikających ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2009 roku posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego przez każdego cudzoziemca, przebywającego w Niemczech dłużej niż 3 miesiące jest – obligatoryjne !